Cilt gençleştirmede yeni nesil teknolojilerle zamanı geri almak, daha genç ve pürüzsüz bir cilt yaratmak mümkün.


Kırışıklık tedavilerinde altın standart olan botoks ve cilde kaybolan hacmini geri veren dolgu uygulamalarından ileri teknoloji lazer sistemleri ile cilt germeye kadar tüm yaşlanma belirtileriyle savaşan anti-aging uygulamalar. Yıllar izlerini en çok ciltte bırakır. Yaşlanmanın etkisiyle birlikte ciltte, çizgiler, kırışıklıklar, sarkma ve çökmeler meydana gelmeye başlar. İlk gençlik yıllarındaki parlaklığını kaybetmeye başlayan cilt, renk düzensizlikleri ile yorgun, donuk bir görünüm almaya başlar. Tablo iç karartıcı gibi görünse de, yeni teknolojiler ve anti-aging uygulamalar sayesinde yılların etkileriyle savaşmak mümkün. Uzun lafın kısası; yüzün yapısını gençleştirmek, kırışıklıklardan kurtulmak, cilde hacim vermek, daha parlak, canlı bir görünüme kavuşmak için yapabileceğiniz çok şey var.


Son on-on beş yılın anti-aging uygulamalarına baktığımızda farklı enerji kaynakları kullanarak cildin tüm katmanlarına etki eden lazer sistemlerinin giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Giderek daha gelişmiş teknolojilerle karşımıza çıkan bu sistemlerle, cildi yenilemek, sıkılaştırmak ve gençleştirmek mümkün. Üstelik eski nesil sistemlere kıyasla çok daha az yan etkiye sahip olmaları büyük bir avantaj.

1

Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına direk olarak verilir. Mezoterapi ile böylece cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanabilir. Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı azalır. Yüz mezoterapisi (mezolift) cildi yenileyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir.

Yüz mezoterapisi (mezolift) nasıl etkili olur?

Yüz mezoterapisi (mezolift) yönteminde cildi yenileyen hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve amino asitler cilt altına minik iğnelerle uygulanır. Bu faydalı maddelerin direk cilde verilmesi ve cildin uyarılması cildin kollajen ve elastin üretimini arttırır, ciltte nemlenme artar ve cilt yenilenir.

Mezoterapinin (mezolift) yüz bölgesinde kullanılma nedenleri nelerdir?

Donuk ve parlaklığını yitirmiş cilde sahip olanlar Ciltte elastikiyet kaybı ve sarkma tedavisi Cildin yaşlanmasını engellemek Yüzün yorgun görünümünü gidermek Sigara içenlerde cilt hasarını engellemek ve tedavi etmek Yaz öncesi güneş ışınlarının zararlarına karşı önlem almak Güneşten zarar görmüş ciltleri düzeltmek Diğer leke tedavileriyle birlikte lekeleri hafifletmek veya gidermek Diğer yöntemlerle birlikte sivilce izi, diğer yara ve yanık iz tedavisi Diğer yöntemlerle birlikte cilt çatlak tedavisi

Yüz mezoterapisi (mezolift) nasıl uygulanır?

Yüz mezoterapisinde (mezolift) uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik krem sürülebilir. Yüz mezoterapisinde (mezolift) hazırlanan karışım çok küçük ve ince iğnelerle cilt içine veya üstüne verilir.

Yüz mezoterapisi (mezolift) sonrası cilt nasıl gözükür?

Yüz mezoterapisi (mezolift) sonrası cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt aydınlık bir görünüme kavuşur.

Yüz mezoterapisi (mezolift) ne sıklıkta uygulanır?

Yüz mezoterapisi (mezolift) başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi (mezolift) sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenileme etkisi devam eder.

Yüz mezoterapisi (mezolift) başka yöntemlerle beraber uygulanabilir mi?

Yüz mezoterapisinin (mezolift) cildi yenileyen lazer, radyofrekans veya IPL ile birlikte uygulanması çok daha başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Dolgu işlemlerinden önce veya sonra yüz mezoterapisi (mezolift) yapılması ciltteki sarkmaların ciddi şekilde giderilmesini sağlar.

Yüz mezoterapisi (mezolift) başlıca kullanılan maddeler nelerdir?

Hyaluronik asit Bakır DMAE (dimethylaminoethanol), Hyaluronik asit Lidocaine Mağnezyum, Selenyum, Silica, Vitamin A ,Vitamin B1, B2, B3, B5, B6, VitaminC, Çinko, Amino asitler, Nükleik asitler, Alfa lipoik asit, Glutatyon.

Yüz mezoterapisi (mezolift) kimlere uygulanmaz?

Yüz mezoterapisi (mezolift) hamilelere, emziren annelere, deride aktif enfeksiyonu olanlara ve uygulanan maddeye karşı alerjisi olanlara yapılmaz. Ayrıca aşırı derecede sarkmış ciltte, derin izler ve lekelerde ilk ve tek tedavi seçeneği olamaz. Diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılması daha uygundur.

Yüz mezoterapisinde (mezolift) hangi yan etkiler görülür?

Yüz mezoterapisinde (mezolift) önemli yan etkiler görülmez. İşlemden bir gün sonra hafif morluklar olabilir. Makyajla kapatılabilir. Nadiren alerji ya da enfeksiyon görülebilir. Kolayca tedavi edilir.

2

İple Yüz Germe (D Lift)

D Lift (iple yüz germe) nasıl ortaya çıktı?

D Lift aslında gözümüzün önünde duran bir oluşumdan esinlenilmiş bir buluş. Hepimiz biliriz ki ameliyat edilmiş dikiş yerlerinin etrafında uzunca bir süre daha sert bir doku oluşur. Araştırmacılar bu sert dokuya bakıldığında görülmüş ki ipliklerin etrafında gelişen fibroblastik aktivasyon sonucu kolajen dokusu artmış ve böylece hem yara kaynamış hem de etraf doku bir hayli sıkı bir yapıya dönüşmüş. Bunu göz önüne alan klinisyen tıp doktorları, uygun tepki gösterebilecek incelikte özel bir ameliyat ipliğini bir iğnenin içine yerleştirmişler. Bu ipleri de iğneler yardımıyla cilt altı dokusuna yerleştirilecek bir teknik geliştirmişler, böylece iple yüz germe metodunun da temeli atılmış.

D Lift (iple yüz germe) nasıl uygulanır?

İple yüz asma tedavisi, özel olarak üretilen ameliyat ipleri ile uygulanır. Öncelikle doktor tarafından bir muayene gereklidir. Bu muayenede işlem için uygunluğunuz saptanır. İşlemin sakıncalı olmadığı ve sarkma, kırışıklık, çizgi gibi problemleri olan hastalarda iple yüz asma tedavisi yapılır. D Lift (iple yüz germe) işleminde öncelikle yüzünüz temizlenir. İplik yerleştirme işleminde, anestezik krem veya lokal anestezi de kullanılabilir. Uygulama yapılacak olan alana lokal anestezi kremi sürülerek etki etmesi beklenir. Gereken bölgelerde işaretlenen noktalara, çok ince iğneler içerisine yerleştirilmiş PDO (polidioksanon) ipler uygulanır (enjekte edilir). Bu işlem cilt altı bölgesine 1 cm aralıklar bırakarak adeta beton bir yapının içindeki demir kafesler gibi döşenerek yapılmaktadır. İplerin gerekli noktalara konumlandırılması tamamlandıktan sonra yavaş yavaş bütün ipler sırasıyla deri altına kanüller içinden itilir. Tüm ipler konumlandırılıp yerleştirildikten sonra cilt üzerinde yatıştırıcı kremler uygulanarak tedavi tamamlanır.

İple yüz germe ağrılı-acılı bir işlem midir?

İşlem lokal anestezi altında yapıldığından operasyon sırasında her hangi ağrı ve acı hissedilmez.

İple yüz germe tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?

İple yüz germe işlemleri, sarkma, kırışıklık, elastin kaybı, çene hattı ve yüz hatlarının sarkma nedeni ile netliğini kaybetmesi, derinin aşağı düşmesi, alt göz kapaklarının altında kırışıklıklar oluşması, ağız-dudak çevresinde kırışıklıklar oluşması gibi durumlarda uygulanır.

D lift (iple yüz germe) işlemi ne kadar sürer?

Tedavinin tamamı işlem bölgesini göre değïşim gösterir. 15-45 dakika arasında sürmektedir.

Yüze yerleştirilen ipler hissedilir mi ve dışarıdan bakıldığında fark edilir mi?

İplikler yerleştirildikten sonra hissedilmemektedir ve çok ince olduklarından cilt yüzeyine dışarıdan bakıldığında gözle fark edilmemektedir.

İple yüz germe işlemi ne zaman etki gösterir?

Hemen görülen olağan dışı toparlanma etkisi biraz da ödeme bağlıdır, ama erken etki 15 gün içinde fark edilmeye başlayıp, gerçek etki ise giderek artarak kolajen aktivasyonu ile 2-3 ay içinde çok daha fazla belirginleşecektir.

İple yüz germe işlemi nasıl bir etki yaratır?

D Lift (İple yüz germe) tedavisinde uygulanan PDO iplere reaksiyon olarak vücut fibroplast ve büyüme faktörü içeren kolajen üretir. Böylece lifting etkisi çifte katlanmış olur. Uygulama; germe, kırışıklıkları açmak, yüz bölgesinde kırışık ve sarkmaları toparlamak, D lift etkisi yaratıp çene hattını ve yüz hatlarını belirginleştirmek, elmacık ve göz çevresinde net, sıkı bir görünüm elde etmek gibi bir etki yaratır.

D Lift (iple yüz germe) uygulamasının avantajları nelerdir?

Kısa sürede uygulanır, konforlu ve zararsızdır, kolajen üretimini tetikler, ince kırışıklıkları giderir, kolay ve güvenilirdir, lokal anestezi altında uygulanır, gerektiğinde uygulama tekrarlanabilir, tedavi sonrasında hemen makyaj uygulaması mümkündür, risk veya komplikasyonlara rastlanma olasılığı nadirdir.

D Lift vücutta nerelere uygulanır?

D Lift'in (iple yüz germe) yüz bölgesi dışında boyun ve vücutta birçok uygulama alanı bulunmaktadır. Yüzde özellikle yanak, kaş ve göz kapağı sarkmasında, alın germede, bozulmuş çene çizgisinin düzeltilmesinde ve boyun germede başarıyla kullanılmaktadır. Vücutta ise sarkmış kol altları ve bacak içleri için ideal tedavi yöntemlerinden birisidir. Ayrıca deforme olmuş karın derisini toparlamakta da yardımcıdır.

3

Fokuslu Ultrason İle Yüz Germe

Fokuslu Ultrason tedavisi, cilt yüzeyinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmadan SMAS tabakası adı verilen kas ve cilt arasındaki bölgede 65 °C dereceye varan bir ısı artışı meydana getirerek, dokuda ciddi anlamda yenileyici ve kolajen sentezletici bir aktivite meydana getiren bir uygulamadır. Tedavi yöntemi; Odaklı Ultrason, Fokuslu Ultrason veya HIFU Teknolojisi olarak da anılmaktadır.

Fokuslu Ultrason Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Fokuslu Ultrason uygulamasında, herkesin bildiği, sağlık alanında yoğun şekilde kullanılan, tarama ve araştırma / inceleme cihazı olan ultrason kullanılmaktadır. Ultrason cihazı odaklandığı noktada ses dalgaları yoluyla, yüzeyde olumsuz bir etki oluşturmayıp, cildin 3 – 4,5 mm derinliğinde etkiye neden olacak şekilde SMAS tabakası denilen kas ile cilt arasındaki bölgede ısı artışı sağlamaktadır. Sağlanan bu ısı artışı vasıtası ve cilt altında oluşan tepkimeler ve harekete geçme ile ciltte yoğun bir yenilenme ve sıkılaşma sağlanmaktadır.

Fokuslu Ultrason Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Ayırt edici özelliği, girişimsel bir işlem olmamasına rağmen etkinliği hemen başlayıp 3 aya kadar artan ve 1 sene kadar da etkisini koruyan bir yöntem olmasıdır. Uygulamanın sağladığı iyilik hali ve toparlanma etkisi, hemen işlem bitiminden itibaren başlangıç göstermekte, yani hasta uygulamanın etkinliğini daha işlem sırasında izleyebilme şansına sahip olmakta; diğer taraftan, işlem sırasında görülebilecek ağrı, kızarıklık, şişme gibi etkilerin hiçbiri oluşmamaktadır. Uygulama ile ciltte sağlanan faydalar şu şekilde sıralanabilir; Sağlıklı bağ dokusu Artan kolajen üretimi Kırışıklıklarda azalma Elastikiyeti artmış cilt yapısı

Fokuslu Ultrason Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Yanaklar Çene çizgisi Gıdı ve boyun bölgesi Kaş ve alın bölgesi Göz çevresi Dekolte bölgesi özellikle yüz gençleştirme amaçlı Fokuslu Ultrason tedavisinin uygulandığı bölgelerdir.

Fokuslu Ultrason Uygulaması Acı Veren Bir Uygulama Mıdır?

Hasta tarafından özellikle tercih edilmediği takdirde, lokal anestezi dahi gerektirmeyen Fokuslu Ultrason uygulaması, acı ve ağrı veren bir işlem değildir. Uygulama sırasında hastalar hissettikleri acıyı genelde “iğne batması” ya da “elektriklenme” olarak tanımlamaktadır.

Fokuslu Ultrason Uygulaması Ne Kadar Sürer ve Kaç Kere Yapılır?

Fokuslu Ultrason uygulaması yapılan bölgeye göre değişmek ile birlikte 30 – 60 dakika arasında sürmektedir. Tüm yüz ve boyuna yapılan uygulama 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Hasta, son derece pratik olan uygulama sonrasında günlük yaşantısına ve normal aktivitelerine dönebilmektedir. Fokuslu Ultrason uygulaması ile istenen sonuçlara ulaşmak için 1 – 3 seans uygundur. Uygulama sonrası başlayan etkiler her geçen gün daha da artmakta, 1 ay sonra etkiler belirginleşmekte, 3 ayın sonunda da istenilen sonucu vermektedir. En net faydaların alınması 6 ay sürebilmekte ve uzun süre kalıcı olmaktadır. Genelde yılda 1 defa uygulanması yeterli olan bu yöntemin, özellikle “ağır ciltli” kişilerde 6 ay sonra ikinci bir seans olarak tekrarlanması gerekebilmektedir.

Fokuslu Ultrason Uygulamasının Yan Etkileri ve Riskleri Var Mıdır?

Ultrason enerjisi tıpta 50 yılı aşkın süredir gebelerde dahi güvenle kullanılmaktadır. Uygulama sonrası ciltte yanık, leke vb. herhangi bir yan etki oluşmamakta; bazı hastalarda birkaç saat sonra normale dönecek hafif kızarıklar gözlemlenebilmektedir. Genel anestezi gerektirmeyen bir işlem olduğu için anesteziye bağlı riskler ortadan kalkmaktadır. Estetik amaçlı gerçekleştiriliyor olsa da Odaklı (Fokuslu) Ultrason uygulamasının tıbbi bir işlem olduğu unutulmamalı ve mutlaka uzman ve tecrübeli hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Dikkat gösterilmesi gereken bu husus, hem risk oluşturabilecek etkenlerin tespitinde ve önlenmesinde, hem de uygulamanın başarısında önemli bir koşulu oluşturmaktadır.

Fokuslu Ultrason Uygulamasının Fiyatı Nedir?

Fokuslu Ultrason işleminin uygulanacağı bölge ve belirlenecek tedavi planı uygulamanın fiyatının belirlenmesinde rol oynamaktadır.

4

PRP ( Platelet Rich Plasma)

P.R.P. Nedir?

Kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit (platelet) kanın temel hücrelerindendir. Pıhtılaşmayı sağlama yanında onarım ve iyileştirme sürecine katkısı PRP'nin birçok tedavide kullanılmasına sebep olmuştur.

P.R.P. Uygulamasının Amacı Nedir?

Hasar görmüş dokuların onarımını sağlamak için gereken “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleri olan trombositler (platelet) dokularda bir hasar oluşursa bu dokuya toplanarak bir onarım süreci başlatırlar. PRP uygulaması hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verme amacı taşır. PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2-4 kat fazla olduğundan PRP tedavisi sonrasında hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar.

P.R.P. ile Cilt Yenilenmesi Nasıl Sağlanır?

Yaşlanma ile birlikte deride çeşitli fiziksel değişiklikler olur. Bunlar deride yaralanma benzeri etkiler bırakırlar ve çözümlerinde de bu etkilere yönelik tedaviler uygulanabilir. Cilt gençleştirme ve yaralanma tedavileri bu bakımdan benzer tedavilerdir. Cilt yüzeyindeki hafif çaplı hasarlara yönelik lazer ve peeling uygulamaları sonrası büyüme faktörlerinin iyileşme süreci tetiklenmiş olur. Dermokozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin veya sentetik olarak elde edilmiş büyüme faktörlerinin bir iyileşme süreci başlatmasını sağlarlar. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

P.R.P. ile Cilt Yenilenmesi Süreci Nasıldır?

Kişiden alınan kan özel bir santrifüj ve filtreleme işlemiyle kanın, platelet açısından zengin kısmı ayrıştırılır. Bu kısım tedavi bölgesine geri enjekte edilir. Böylece enjeksiyon bölgesinde yoğun miktarda büyüme faktörünün serbest kalması sağlanmış olur. Bunlar da yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilmesini ve cildin yenilenmesini sağlarlar.

PRP ne şekilde uygulanır?
 • Dolgu Enjeksiyonu
 • Mezoterapi şeklinde uygulanır. Ayrıca maske ve krem olarak da hazırlanması mümkündür.
  PRP Seansları Ne Kadar Sürer?

Yaşa bağlı olarak saç dökülmesinin devam etmesi beklenen ya da tamamen durmuş olan hastalar da ayrıca değerlendirilir. 40 yaş civarında saç dökülmesi tamamen durmuş olacağından tek seansta en etkili sonuç alabilmek için ideal yaştır. Bazen 2. ve 3. seanslar olmaması için hastaların saçlarının dökülmesinin durmasını beklemekönerilebilir.

P.R.P. ile Hücre Yenileme Tedavisi Hangi Durumlarda Etkilidir?

 • Yüz, boyun, kollar, eller, bacak içleri ve dekolte gibi vücut bölgelerinde estetik amaçlı lazer ve peeling gibi uygulamalardan sonra, derinin hızlı bir şekilde yapılanmasının sağlanması,
 • Yıllarca UV ışınlarına maruz kalmaya bağlı deri kırışıklarının düzeltilmesi, çöküklerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın geri kazanılması,
 • Yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü, iyileşmesi uzun süren durumlarda kontrolün sağlanması amacıyla,
 • Ayrıca saç dökülmesi tedavisinde tek başına kullanılabildiği gibi, diğer yöntemlere yardım amacıyla da uygulanabilir.
P.R.P. ile Cilt Gençleştirme Yöntemi Güvenli Bir Yöntem midir?

Hastanın kendi kanı kapalı ve steril bir kap yardımı ile işlenir ve ardından hastaya ayrıştırılan kendi kanının platelet yönünden zenginleştirilen kısmı geri verilir. PRP uygulaması “otolog” dur, kullanılan plateletler hastanın kendisinden alınanlardır, bu sebepten dışarıdan da bulaşma riski yoktur. Bunların dışında, verilen plataletlere eklenen hiçbir şey mevcut değildir.

P.R.P. Uygulamasının Etkisi Ne Zaman Görülmeye Başlar?

İlk uygulamadan başlayarak, ciltte artan sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya çıkar. 3. veya 4. uygulamadan etki görülmeye başlanır. 3 veya 4 uygulama sonucunda alınacak sonuçlar, 10-12 ayda bir uygulanan tekrar kürleriyle etkisini sürdürür.

PRP ile Kök Hücre Tedavisi Aynı mıdır?

P.R.P. ile hücre gençleşmesi tedavisinde enjekte edilen trombosit yönünden zengin sıvı, kök hücre içermez; ancak kök hücreleri aktifleştirir. P.R.P. ile vücutta onarıcı, kök hücre ile yeniden oluşturucu etki sağlanır.

PRP Herkese Uygulanabilir mi?

Platelet sayısı yetersiz kişilere ve kanser hastalarına P.R.P. tedavisi uygulanmaz.

5

Gençlik Kalemi (Dermastamps)

Gençlik Kalemi; cildin içinden ve dışından yenilemeye çalışan ajanların tek bir cihazda toplanmasından oluşan; mikrobermabrazyon ve mezoterapi sentezi bir uygulamadır. Bu cihazın üzerinde bulunan 6 çelik iğnecikten ve cildin ihtiyacı olan anti aging ürünü depolamaya tarayan bir haznecikten oluşur. Kalem ucuna benzeyen Dermastamp cihazında boyu 0,5 mm-2,5 mm arasında değişen iğnecikler vardır, boyu uygulamanın kişinin ihtiyacına göre seçilir. Bu iğneciklerle dermabrazyon etkisi için cilde saniyede 50 ila 150 vuruş yapılır. Vuruş sayısı da yine cildin ihtiyacına göre belirlenir. Cildin ihtiyacı olan nem sağlayan, leke karşıtı ya da anti aging ürünler Gençlik Kalemi’nin ürün haznesine konur ve aynı anda cilde verilerek etkinin artırılması sağlanır.

Gençlik Kalemi’nin cildin görünen yüzünü uyararak yenilemeyi hedefleyen yöntemlerden farkı; cildi içeriden destekleyen mezoterapi uygulamalarının etkisini de aynı anda sunabilmesidir. İğne boyu ve vuruş sayısından sonra, cilde verilecek ürünler de kişinin ihtiyacına göre bir kokteyl oluşturularak protokol tamamlanır ve Gençlik Kalemi ile cilde yedirilir.

Gençlik Kalemi’nin bir başka farkı ise nano teknoloji ile üretilmiş, leke giderme, kırışıklıkları hafifletme, mor halkaları ve ödemleri azaltma vb. özellikteki ürünlerle uygulamanın güçlendirilmesidir. Gençlik kalemi ile açılan küçük kanallardan derinin alt tabakalarına kadar ulaşan büyüme faktörleri, bitkisel kök hücre ekstreleri, vitamin ve serumlar Gençlik Kalemi Dermastamp’in başarısını ve sonuçların kalıcılığını artırır.

Gençlik Kalemi “Dermastamp” Nerelerde Kullanılır?

Akne izlerinin giderilmesinde ( hafif – orta, derin ve çok derin ), Lekelerin giderilmesinde, Hafif-derin kırışıklıkların görünümünün azaltılmasında, Geniş gözenekli deride gözeneklerin sıkılaştırılmasında, Cilt Çatlaklarının hafifletilmesinde, Saç dökülmesinin azaltılmasında, Yanıklardan sonra oluşan skarların hafifletilmesinde.

Etkisi Ne Kadar Sürer, Kaç Seans Uygulanması Gerekir?

Gençlik Kalemi Dermastamp’le oluşan mikro kanallar derinin elastikiyeti sayesinde genelde 15 -30 dakika içerisinde kapanır. Eğer 0.5 mm gibi kısa iğneli bir kalem kullanıldıysa; cilt tipine ve yapılan uygulamaya yönelik olarak bir – iki haftada bir tekrarlanır. Ancak daha uzun iğneli bir kalem uygulaması yapıldıysa; işlem 4 haftada bir tekrarlanır. Sorunlu olmayan, sadece bakım ve yenileme amaçlı ciltler için 3 seans, lekeler için 6, akne, yara, yanık izleri için 8 ve üzeri seans uygulama önerilir.

Uygulamadan Sonra Neler Hissedilir?

Uygulamada ağı hissi hemen hemen hiç yoktur veya çok azdır. Uygulama sonrası ortalama 2-3 saat içinde ciltte kızarıklık kalmaz. Kişi gündelik hayatına uygulama günü dahil olmak üzere devam edebilir. Aynı gün makyaj yapmak ve yüzü yıkamak önerilmez. İşlem sonrası 3 gün boyunca yoğun retinoid asit, aha(alfa hidroksi asit) ve yoğun C vitamini içeren ürünleri kullanmamayı ve bu 3 gün boyunca cildi normal yapısına döndürecek nemlendirici ve yapılandırıcı ürünler tavsiye ederiz. Atlanmaması gereken en önemli nokta, güneş koruyucu kremlerin düzenli olarak kullanılmasıdır.

Bu Uygulamanın Anti Aging Amaçlı Lazer Uygulamalarından Ne Gibi Farkları Var?

Bu uygulamanın avantajları; faydasıyla maliyeti karşılaştırıldığında hesaplı bir işlem olması, yan etki riskinin minimum olması, lazerle uygulama yapılamayan göz çevresi gibi küçük alanlara uygulama yapılabiliyor olması, her deri tipine uygulanabiliyor olması şeklinde sıralanabilir.

6

Hyaluronik Asit İle Cilt Yenileme

Hyaluronik asit uygulamaları, hyaluronik asidin mezoterapi şeklinde uygulandığı medikal-kozmetik bir tedavidir. Hyaluronik asit cilde nem kazandırmak ve elastikiyetini arttırmak amacıyla uygulanmaktadır. Cilt altına çok ince iğne ile uygulanan enjeksyonların etkisi yaklaşık 3 ay sonra görülmeye başlanır.

Cildin Yaşlanması ve Kollajen

Cildimiz yaşlandıkça kollajenini, kollajenin yapı taşı olan hyaluronik asidi ve yağ dokusunu kaybeder. Bu da cildin sarkmasına, kırışıklıklara ve derin cizgilerin oluşmasına neden olur. Hyaluronik asit, cildimizin genç kalmasında çok önemli bir rol oynar. Hyaluronik asit cildin nemli kalmasını sağlarken kollajen üretimini tetikleyerek cilt sıkılığını ve canlılığını arttırır. Hyaluronik asit aynı zamanda anti-oksidan etki gösterek cildimizi serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur. Hyaluronik asit böylece cildin yaşlanmasının gecikmesine ve cilt gençleştirmeye (antiaging) yardımcı olmaktadır.

Işık Dolgusu

Işık dolgusu denilen uygulamada kişinin cilt altına yoğun hyaluronik asit, 8 aminoasit, 3 antioksidan, 3 mineral ve vitaminler verilmektedir. Bu şekilde cilt altı bağ dokusunda hızlı bir yenilenme ve kollajen üretimi meydana gelmektedir. Uygulamalar ayda bir olacak şekilde 3 kez yapılmalıdır. Ancak cilt onarım ihtiyacı daha fazla olan ileri yaştaki kişilere daha sık ve daha fazla sayıda uygulama yapmak gerekebilir.

Gençlik Aşısı

Gençlik aşısı, hem çapraz bağlı hem de serbest hyaluronik asitten oluşan bir cilt yenileme ürünüdür. Çapraz bağlı hyaluronik asit ciltteki kırışıklıkları doldururken serbest olan formu cildi nemlendirir ve kollajen yapımını uyarır. Ayda bir olacak şekilde 2-3 seans şeklinde uygulanır.

Hangi Bölgelere Uygulanır ?

- Alın / Kaş Ortası - Gözler ve Ağız çevresi - Yüz / Boyun / Dekolte / El Üzerleri

Tedavi Hangi Aralıklarla ve Kaç Kez Uygulanır?

30-35 yaşlarındaki kişilerde cilt elastikiyeti henüz bozulmadığından özellikle nem kazandırmak ve oluşabilecek kırışıklıkları engellemek amacıyla 15 günde bir 2 seans olarak uygulamak yeterli olacaktır. İyilik durumunu devam ettirmek için 3- 6 ayda bir seanslar tekrarlanabilir. Daha ileri yaşlarda ise ilk 2 seansdan 30 gün sonra hyaluronik asidin kalıcılığını arttırıp kırışıklıkların azalması için 3 seans uygulama yapılır.

Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

- Bu tedavi güvenilir bir uygulamadır. Enjeksiyon yerlerinde minimal morluklar oluşabilir. Bunlarda 2-3 gün içinde yok olur. Allerjik reaksiyonlar çok nadiren gözlenebilir. - Hamile bayanlar ve warfarin kullananlar dışında rahatlıkla uygulanabilir. Aspirin kullanıyorsa morarmayı engellemek amaçlı 2-3 gün öncesinden itibaren kesilmelidir. - Hyaluronik asidin erken absorbsiyonunu engellemek için sauna, hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

7

Dermaroller (Microneedling)

Dermaroller

silindir şeklindeki ucunda minicik iğneler bulunduran bir alettir. Bu aletin kullanım amacı cildin uyarılmasını sağlamaktır. İğne cildinizde gezdikçe cildiniz uyarılacak, hafifçe acıyacak ve bunun sonucunda tekrar iyileşmek için tamir sürecine başlayacaktır. Kulağa biraz ürkütücü geliyor öyle değil mi? Gelin son zamanların bu ‘ürkütücü’ ama bir o kadar popüler güzellik trendini daha yakından inceleyelim.

Dermaroller İle Cilt Yenileme

Dermaroller ucunda çok küçük iğneler bulunduruyor, bu iğneler cilt üzerinde gezdirilerek uygulamaya başlanıyor. Deri altında minik zedelenmeler ve hafif bir acı sonucunda kan dolaşımı hızlanıyor, cilt kendini yenilemek için iyileşme sürecine giriyor. Dermaroller tedavisi ile kırışıklıklardan, akne lekelerinden, çukur ve çizgilerden, kaz ayaklarından hatta güneş lekelerinden bile kurtulmak mümkün.

Dermaroller uygularken cildin olabildiğince dezenfekte, makyajsız ve temiz olması gerekiyor. Her ne kadar evde kendi kendinize yapabileceğiniz söylense de uzmanlar bu bakımın kesinlikle bir cilt bakım merkezinde yaptırılması gerektiğini savunuyorlar. 2 ile 3 ay arasında değişen bu bakım sürecinde etkiyi daha da hızlandırmak için cilt serumları, cilt bakım kremleri daha düzenli kullanılmalı. İğnelerin açacağı minik gözenekler sayesinde cilt bakım ürünleri deri altına çok daha hızlı nüfuz edeceğinden bakım ürünlerinizden daha yüksek verim alabilirsiniz.Dermarolerin faydaları;

-AKNE VE SİVİLCE İZİ TEDAVİSİ

Ergenlik, genetik ve stres gibi nedenlerle yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan sivilceler geride iz bırakabilmektedir. Estetik görüntüyü bozan bu izler, kişilerde özgüven kaybına sebep olabilmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde sıkça görülen sivilce izlerini, derinliklerine göre uygun boyuttaki Dermaroller cihazları ile tedavi etmek mümkündür.

Dermaroller sivilce izleri üzerinde gezdirildiğinde sorunlu bölgede mikro delikler açar. Bu delikleri yara gibi algılayan vücut, o bölgeye hızla kollajen gönderir ve hızla yenilenme ve canlanma başlar. Bunun yanı sıra kozmetikler ve vitaminler tek başına kullanıldığında sivilce izlerine çözüm olamazken, Dermaroller ile birlikte kullanıldıklarında, daha hızlı emildikleri ve alt tabakalara ulaşabildikleri için çok daha iyi sonuçlar elde edilir. Akne ve sivilce izleri için Dermarollerı 2-4 haftada bir uygulamak yeterli olacaktır. Kullanım kolaylığı ve güvenilirliği sayesinde fazla vakit almayan dermaroller, 4-5 seansın sonunda sivilce izlerinde gözle görülür değişikliği sağlayacaktır.

-KELLİK VE SAÇ KAYBI TEDAVİSİ

Genetik, stres ve dış etkenler gibi birçok sebepten ötürü kadınlarda ve erkeklerde zaman içinde saç kaybı yaşanmaktadır. Geleneksel saç bakım ve onarım yöntemleri sadece derimizin üst tabakası olan epidermise etki etmektedir. Oysa saç kökleri çok daha aşağı tabakada, yani dermiste bulunmaktadır. Saç derisinin geçirgenlik oranı en fazla %3 olduğu için, bu gibi eski yöntemlerin etkileri çoğunlukla çok yavaş gerçekleşmekte ya da uygulamalar sonucunda kayda değer bir değişiklik elde edilememektedir. Sonuç olarak kullanılan pahalı vitaminler, bakım yağları ve serumlar büyük bir oranda boşa gitmektedir.

Saç derisinin geçirgenlik oranını arttırmak için dermatologlar, başarılı etkileri klinik deneylerle defalarca kanıtlanmış olan Dermaroller iğneleme terapisini geliştirmişlerdir. Bu yöntem sayesinde saç derisinin alt ve üst tabakalarına geçici mikroskobik delikler açılmakta, kullanılan kremlerin, vitaminlerin ve serumların saç derisi tarafından hızlı ve yüksek yoğunlukta emilimi gerçekleştirilmektedir. Bu emilim sayesinde saç kökleri beslenir, güçlenir ve sağlıklı yeni saç kökleri elde edilmiş olur.

-GÖZ ALTI MORLUKLARI VE TORBALARI

Genetik faktörler, kilo alıp verimi yada çeşitli sağlık sorunları sonucu oluşan gözaltı morluklarına ve vücudun su tutmasından veya yaşlanmadan kaynaklanan göz altı torbalarına, dermaroller ile müdahale etmek mümkündür. Dermaroller, göz altında gezdirilerek göz altı derisini uyarır ve yenilenme başlatır. 3 haftada bir kullanım neticesinde 4-5 aylık kısa bir sürede göz altı morluklarında ve torbalarında gözle görülür etki sağlanmış olur. Daha canlı daha diri ve sağlıklı göz yapısına kavuşulur.

-ÇATLAK TEDAVİSİ

Hamilelik, aşırı kilo alıp verme, boy uzaması ve ergenlik dönemindeki hormonal değişimler gibi birçok sebepten oluşan çatlaklar, bir çeşit deri yırtılmasıdır ve cildin alt tabakası olan dermiste meydana gelir. Dermarollerın üstündeki iğneler hiçbir kozmetiğin ulaşamayacağı, çatlakların meydana geldiği, dermis tabakasına mikro delikler açar. Bu delikleri yara gibi algılayan vücut, hızla çatlak bölgeyi onarmaya başlar. Böylece vücudun kendi tamir mekanizması uyarılarak, kollajen artırımı sağlanır ve çatlaklarda hızla iyileşme başlar. Dermarollerın bu etkisinin yanı sıra, açtığı mikro kanallar sayesinde derinin geçirgenlik oranı arttırılarak, kullanılan kolajen serumların, vitaminlerin ve çatlak kremlerinin emilimi sağlanır. Bu sayede çatlaklar için kullanılan kozmetikler boşa gitmemiş olup çatlak bölgeye temas eder.

-KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ ( ANTİAGİNG)

Uzmanlar yaşlanmanın önüne geçmek için yıllarca çalışmış ve bunun çözümü olarak cilt uyarılma sistemini kabul etmişlerdir. Dermaroller, cilt üzerinde gezdirildiğinde üstündeki mikro iğneler yardımıyla cildi uyarır ve sürekli bir kollajen oluşumu ve canlılık sağlar. Hiçbir cilt problemi olmadan bile, sadece anti-aging amaçlı olarak ayda bir kullanılması tavsiye edilen Dermaroller yardımıyla, zamanın önüne geçmek mümkün olmaktadır. Ayrıca Dermarollerın cilde açtığı kanallar sayesinde kullanılan anti-aging kremlerin ve serumların etkisi 400 kata kadar arttırılmış olur. Genellikle göz kenarlarında, dudak üstünde ve mimiklerden kaynaklı meydana gelen kırışıklıklar için 3 haftada bir kullanımı uygun olan dermaroller 4-5 ay gibi kısa bir sürede kırışıklıklara çare olabilmektedir.

-YARA VE YANIK İZİ TEDAVİSİ

Ameliyat, yanma ve yaralanma sonrasında genellikle vücudumuzda kabarık ya da yüzeysel izler ve lekeler oluşur. Zamanla yerleşen ve genellikle ölü hücrelerden meydana gelen bu izleri, Dermaroller iğneleme sistemiyle tedavi etmek mümkündür. Dermaroller üç hafta aralıklarla izin bulunduğu bölgeye uygulanır. İzin derinliğine göre farklı boyutlarda Dermaroller tavsiye edilir. Sorunlu bölgeye uygulanan Dermarollerın üstündeki iğneler sayesinde cilt uyarılır ve kan akışı sağlanır. Bölgede hızla yenilenme başlar ve iz önce deri yüzeyine indirilir , sonrasında da yok olması için çalışılır. İzin tamamen yok olması zaman gerektirebilir ama dermaroller ile yapılan 5-6 seans sonrasında gözle görülür iyileşme sağlanmış olur.

Yüz İçin Kullanıma Uygun Dermaroller İğne Ölçüleri

Her dermaroller her bölgeye kullanılmıyor. Örneğin selülit ve çatlaklarınız için hem boyutu hem de iğne ölçüleri daha büyük dermaroller’lar kullanabilirsiniz. Yüz bölgesi için makul kabul edilen dermaroller iğne ucu ölçüleri ise 0.25mm , 0.75mm ve 1.0mm arasında değişebilir. Başlangıç için en ideal iğne ucu ölçüleri bu şekilde. İlerleyen aşamalarda bu ölçüler 1.5mm ye kadar çıkabilir. Deri kalınlığınız ve cilt problemlerinizin derecesi bu ölçülerin belirlenmesindeki temel unsurdur.

Dermaroller üzerinde 200 adet saf titanyum malzemeden yapılmış birinci kalite iğne bulunan silindir şeklinde bir cihazdır. Dünyada neştersiz güzellik sağlayan yöntemler arasında ilk sırada yer alan dermaroller, cilt yüzeyinde gezdirilerek uygulanır. Cilt yüzeyine temas eden iğneler, alt tabakada yer alan ve genellikle cilt sorunlarının görüldüğü dermise (derinin alt tabakasına) mikro kanallar açar. Bu mikro kanalları yara gibi algılayan vücut kendi kendini yenilemeye başlar. Derimize hacim ve dolgunluk veren kollajen ve elastin liflerin üretimi arttırılmış olur.

Ayrıca bu açılan kanallar yardımıyla kullanılan kozmetiklerin ve serumların büyük oranda emilimi sağlanır. Eski yöntemlerde, sürülen kozmetikler cilde %3 oranında nüfuz ederken dermaroller ile birlikte kullanıldıklarında bu oran %400'e kadar çıkmaktadır.

8

Altın İğne İle Yüz Germe

İleri yaş, mevsimsel değişimler, hava kirliliği, kimyasallar ve yaşam koşullarından olumsuz etkilenen cilt, diğer organlardan daha hızlı yaşlanır. Ciltte yaşlanma etkilerine bağlı olarak kırışıklık ile birlikte lekeler de oluşur.

Cildin sağlıklı ve genç görünümü için kullanılan lazer uygulamalarında, özellikle son yıllarda “Altın İğne” olarak bilinen “fraksiyonel radyo frekans radyo dalgaları” ön plana çıkmaktadır.

Cildin yüzeyine etki etmeden direkt olarak cilt altına ulaşılarak; cildin parlak, gergin ve sağlıklı olmasını sağlayan altın iğne uygulaması ile cilt üzerindeki birçok sorun da tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız güzelleşin…

Ciltte; yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunların tedavisinde, “fraksiyonel radyo frekans uygulaması” en ideal seçenek olarak kullanılmaktadır. Altın iğne uygulamasının süresi bölgeye bağlı olarak değişmekle birlikte, genellikle 30-45 dakika sürmekte, işlem sonrası hasta taburcu edilmektedir. Seans sayısı da doktor tarafından yapılan işleme göre değişmektedir.

Altın iğne hastaya konfor sağlar

Fraksiyonel radyo frekans (altın iğne) uygulaması öncesi, işlemin yapılacağı bölge temizlenir ve anestezi etkisi olan krem uygulanır. İşlem sonrasında ciltte oluşan kızarıklık da 1-2 saat içinde kendiliğinden geçer. Hasta uygulamanın ardından normal yaşamına dönebilir ve ertesi gün işine başlayabilir.

İlk uygulamada ciltte canlanma etkisi

Radyo frekans uygulaması ilk seanstan itibaren etkisini göstermeye başlar. İşlem sonrası cilt atlında onarım devam eder ve ciltte canlanma günden güne daha fazla belirgin hale gelir. Hedeflenen sonuca ne kadar seansta ulaşılabileceği, uygulanan bölgedeki problemin boyutuyla doğru orantılıdır. Uygulama yapılan bölgenin güneşten korunması gereklidir. Bunun için de güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.

Altın iğne hem yüz hem vücut için uygun

Fraksiyonel radyo frekans uygulamaları;

 • İnce kırışıklıkların giderilmesinde,
 • Vücuttaki sarkmaların toparlanmasında,
 • Cilt gençleştirmede,
 • Sivilce izleri, çukurluklar ve yara izlerinin giderilmesinde,
 • Yanık izleri tedavisinde,
 • Gözaltı morluklarının tedavisinde,
 • Hamilelik çatlaklarında,
 • Gözenek sıkılaştırmada,
 • Akne tedavisinde,
 • Boyun ve dekolte bölgesini toparlamada kullanılmaktadır.


Altın iğnenin avantajları:
 • İlk seanstan itibaren anında görünür sonuçlar elde edilir.
 • Uzun süreli kalıcı başarı elde edilir.
 • Tüm cilt tiplerinde ve renklerinde etkin olarak kullanılabilir.
 • Klinik açıdan sonuçların başarısı kanıtlanmıştır.
 • Hasta bir gün sonra normal hayatına devam edebilir
9

Led Mask

Dünden daha çok fiziksel görünüme önem veriyoruz. Bu nedenle de, çeşitli güzellik uygulamalarıyla stresten veya kalitesiz yaşam alışkanlıklarından ciltte meydana gelen birçok olumsuz duruma yönelik çözüm arıyoruz. Çözüm yöntemlerinden birisi de, daha genç ve pürüzsüz cilde sahip olmak için tercih edilen led maskedir. Bir anti-aging uygulaması olan led maske, ciltte meydana gelen birçok soruna yönelik başarılı olarak uygulanıyor.

Led maske uygulaması güvenli mi? Kimlere uygulanamaz?

İnsan sağlığı açısından hiçbir yan etkisinin söz konusu olmadığı led maskelerinin klinik çalışmaları sırasında herhangi bir radyasyon etkisinin olmadığı ortaya çıkarıldı. Her yaş grubu için tercih edilebilecek led maske tedavisi, sadece epilepsi hastalarına uygulanmıyor.

Led maske tedavisinin kullanıldığı alanlar nelerdir?

Led maske seansları haftada iki kez yapılıyor ve her seans ortalama 20 dakika sürüyor. İlk seansların ardından bile gözle görülebilecek değişiklikleri ortaya çıkaran led maskesi, şu alanlar için uygulanıyor.

 1. En çok görülen cilt problemlerinden birisi sivilce ve aknelerdir. Led maske sayesinde kronik sorun haline gelen sivilce ve aknelerden kurutulmak mümkündür.
 2. İlerleyen yaşla beraber ortaya çıkan kırışıklıklar rahatsızlık verebilir. Bunların çözümü için de led maske uygulamasından yararlanılıyor.
 3. Yine ilerleyen yaşlarda ciltte medyana gelen yaşlılık lekeleri led maske ile ortadan kaldırılıyor.
 4. Cilt üzerinde kırmızı yara olarak ortaya çıkan ve sıklıkla dökülen sedef hastalığına çözüm olarak da led maskesi uygulanıyor.
 5. Ciltte meydana gelen aşırı ödem ve şişkinlik belirtilerinde de led maske kullanılabiliyor.
 6. Kan dolaşımını hızlandırmak suretiyle cildi daha canlı ve pürüzsüz hale getirmek için de led maske önemli bir uygulama olarak sunuluyor.

Led maske; pembe maske, karbon peeling gibi cildin genç ve pürüzsüz görünmesi için uygulanan bir anti-aging uygulamasıdır. Bu yöntem ile akne, sivilce, cilt lekesi gibi sorunlar üzerinde başarılı şekilde çözüm üretilebilinmektedir. Adı, ışık yayan diod anlamına gelen Lighting Eiting Diode kelimelerinin kısaltılmışından gelmektedir.

Led Maske yöntemi oldukça güvenli bir uygulama olup, cilt üzerinden herhangi bir etkisi yoktur. Ayrıca radyasyon etkisi olmadığı da yapılan klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Her yaş için uygun olan led maskesi, epilepsi hastalarına kesinlikle uygulanmamalıdır. Led maskenin etkileri 1-3 hafta arasında görülmektedir. Seanslar genellikle 20-60 dakika arası sürmektedir ve uygulanan yerin ihtiyacına göre haftada ortalama 2 kez yapılabilmektedir.

Özet olarak amacı ciltteki pürüzleri, sivilceleri ilk seanstan sonra bile gözle görülebilir şekilde tedavi etmesidir.

Led Maskenin Kullanıldığı Alanlar
 • Sivilce ve aknelerin tedavisinde
 • Daha genç ve pürüzsüz bir cilt için
 • Eklem ve kas ağrıların tedavisinde
 • Yaşlanmaya bağlı oluşan lekelerde
 • Sedef hastalığı tedavisinde
 • Doku yenilenmelerinde
 • Ödem ve şişkinlikleri azaltmada
 • Kan dolaşımını hızlandırmak için
Renklere Göre LED Maskesi

Yeşil Işık:Yeşil ışıklı LED Maske uygulamasının cildi sakinleştirici bir etkisi vardır. Ciltte fazla melamin üretimini engeller. Böylece cilt lekelerinin oluşumunun ve ciltteki renk bozulmalarının da önüne geçilmiş olunur.

Mavi Işık:Mavi ışıklı LED Maskesi aknelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Mavi ışıktaki afinite özelliği sayesinde aknelerin içerisindeki Prphyrins bakterileri öldürülmüş olur.

Kırmızı Işık:Kırmızı ışıklı LED Maskesi genellikle hasarlı doku tedavisinde ve yaşlanmış dokuların yenilenmesinde kullanılmaktadır. Kırmızı ışık aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir.

Sarı Işık:Ciltte detoks etkisi yaratan Sarı Işıklı LED Maske kan dolaşımını düzenlemektedir.

10

Botilinum Toksin Uygulaması (Botoks)

Botoks (Botoks = Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir.

Botulinum toksini yüzün dinamik çizgilerinin giderilmesi ve aşırı terlemede kullanılan etkili, güvenilir ve geri dönüşümlü bir tedavidir.

Yüzdeki dinamik kırışıklıklar yüz ifadesinde kullanılan kasların deri üzerindeki etkileri sonucunda oluşur. Botulinum toksini bu kaslarda geçici zayıflama ve paraliziye neden olarak bazı yüz çizgilerinin tedavisi veya kozmetik görünümün giderilmesinde başarıyla uygulanmaktadır. Tedavinin başarısı için uygun hasta seçimi önemlidir. En başarılı sonuçlar 50 yaşa kadar olan gurupta alınmaktadır.Yüzün biçimi, anatomik yapısı, mimiklerin çok iyi değerlendirilmesi tedaviden beklenilen etkiyi artırır.

Botulinum toksini yüz mimiklerinde dinamik kırışıklarda başarılır. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma, üzerindeki derinin, kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltır. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde, hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici problemler ortaya çıkabilir. Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında botoks uygulamasının riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadir olarak genellikle alın ve göz çevresindeki yanlış uygulamalarda kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Botoks’un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça botoks’un etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

Botoksun diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı değişik rahatsızlıkların giderilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde "hiperhidrozis" olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Botoks, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botoksun etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir sürelik durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir..