Kozmetoloji birimimizde ablatif ve non-ablatif fraksiyonel Er-YAG ve Nd-YAG lazerler bulunmaktadır.


  Yapılan İşlemler

 • Rejüvenasyon (cilt yenileme, gençleştirme)
 • Akne (sivilce) ve akne izleri
 • Damarsal tedaviler
 • Keratoz (deri kalınlaşması, kabarıklık) tedavileri
 • Sellülit tedavisi
 • Sıkılaştırma
 • Stria (çatlak) tedavisi
 • Epilasyon

İşlemler öncesinde özel durumlar dışında lokal anestezik kremler yeterli olmaktadır. Uygulama sonrasında 1-3 gün kızarıklık oluşabilir. Bu dönemde güneşten korunma önemlidir.

1

Q-Switched Nd YAG Lazer

 

Yeni geliştirilmiş ve enerjiyi eşit dağıtan Q-Switched Nd: YAG lazerler, farklı cilt tonlarında, farklı uygulamalarda kullanılmaktadırlar. Q switched Nd:Yag lazerler dermiste kollajeni arttırırken cilt lekelerini yok eder. Cilt lekelerinin yanısıra dövme ve kalıcı makyajı da silebilmektedirler. Dövme mürekkebi lazer ışığını emdikten sonra çok küçük parçalara ayrılmakta böylece vücudun savunma mekanizmasında bulunan hücreler tarafından yok edilmektedirler.

Q-Switched Nd:YAG lazerler ile; güneş, yaşlılık, doğum lekeleri ve melazma da (melasma) tedavi edilebilmektedir. Hastada herhangi bir kabuklanma oluşmadan lekeler uygulanan seanslar ile giderek açılmaktadır. Aynı zamanda cilt yenilemede, gözeneklerin azaltılmasında, yüzdeki yağ dengesinin sağlanmasında, akne ve akne izlerinin tedavisinde de kullanılmaktadırlar. Karbon bazlı losyon ile uygulanan işlem, fototermal etki yaparak cildin yenilenme sürecini harekete geçirir.

Seans Aralığı Ne Sıklıktadır?

Seanslar dövme tedavilerinde 4-6 haftada bir, diğer tedavilerde ise haftada bir uygulanır. Dövme tedavileri ortalama 3-6 seans, leke , cilt yenileme ve akne tedavileri 10 seans sürmektedir.

Seans Sonrası Hastalarda Ne Gözlemlenir?

Seans sonrasında dövme üzerinde kabarma bazen içi su dolu kabarcık ve kabuklanma oluşabilmektedir, ancak bu durum hiçbir iz bırakmadan kaybolmaktadır.

Leke ve cilt yenileme işlemlerinden sonra hastada hafif bir kızarıklık olmaktadır. Bu kızarıklık birkaç saat içinde yok olmakta, hasta sosyal hayatından kısıtlanmamaktadır.

Seanslar Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Dövme hastaları tedavinin yapıldığı gün banyo yapmamalıdırlar. Uygulamalar boyunca güneşten korunmalıdırlar. Leke ve cilt yenileme hastaları uygulama sonrası sıcak duş almamalı, alkol içerikli temizleyici kullanmamalı ve güneşten koruyucularını düzenli kullanmalıdırlar.

Tedavi İçin Hangi Mevsim Uygundur?

Tedaviler her mevsim uygulanabilir. Güneşten koruyucular özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Solaryuma girilmemelidir.

2

Fraksiyonel CO2 Lazer İle Cilt Gençleştirme

 

Normal yaşlanma sürecine, güneş hasarı ve hava kirliliğinin zararlı etkileri de eklendiğinde kollajen yıkımı hızlanır. Konnektif dokunun esas proteni olan kollajenin ciltteki miktarı azaldıkça kırışıklıklar gözlenmeye başlar. Cilt gençleştirmede (antiaging) kullanılan fraksiyonel CO2 lazerler, tüm cilt yüzeyini etkileyen konvansiyonel CO2 lazerlerin aksine ciltte mikroskobik kolonlar açarlar. Bu bölgelerdeki esas hedef sudur, yani kollajen, kan damarları, keratinositler gibi su içeren yapılar, seçici termal hasara uğrarlar.

Termal hasar oluşan bölgenin hemen yanındaki hasar görmemiş bölgelerdeki canlı hücreler hasarlı alana göç ederek buradaki onarım mekanizmasını uyarırlar. Böylece cilt altında yeni kollajen üretimi başlar. Yeni jenerasyon fraksiyonel CO2 lazerlerin en büyük özelliği cildin üst yüzeyine hasar vermeden işlevini cildin altında gerçekleştirmesi ve böylece iyileşmenin çok daha hızlı gerçekleşerek kişilerin sosyal hayatlarına kısa süre içinde dönmelerini sağlamalarıdır.

Fraksiyonel CO2 lazer uygulamaları hangi alanlarda kullanılmaktadır?

 • Akne izleri
 • Ameliyat izi
 • Yanık ve yara izi
 • Gebelik ve doğum sonrası çatlakları
 • Cilt kırışıklıkları ve cilt sıkılaştırma
 • Yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesi
 • Gebelik maskesi (melasma)

Kişiler bu tedaviden kaç gün sonra normal yaşantılarına dönebilirler?

Bu, kişinin cildindeki hasarın miktarına bağlıdır. Çok yıpranmış, kırışıklığı veya skar derinliği fazla olan ciltlerde daha derin çalışılması gerekir. Bu da iyileşme süresini uzatabilir. Bunu istemeyen kişilere 1 seans yerine daha hafif birkaç seans uygulanabilir. Hasar miktarı az olan kişiler ise tedavi sonrası 4 gün içinde normal yaşantılarına dönebilirler .


Seans araları ne kadar olmalıdır?

Seans araları 3-4 hafta olmalıdır.


Tedavinin etkisi ne zaman başlar?

Tedavinin etkisi 3 ay sonra görülmeye başlar. Çünkü kollajen üretiminin tamamlanması 3-6 ay içinde gerçekleşir.


Tedavinin etkisi ne kadar sürer?

Bu etki kişinin genetik yapısı ve yaşı ile doğru orantılıdır. Ortalama 2-5 sene arası sürmektedir.


Tedavinin yan etkisi var mıdır?

Tedavinin ilk 2 günü kızarıklık ve ödem meydana gelir. Koyu tenli kişilerde bölgesel pigment kaybı olabilir. Hastada daha önce uçuk öyküsü varsa bu durum aktive olabilir. Bunun için tedavi öncesinde uçuk önleyici tedavi başlanır.


Tedavi kimlere uygulanmaz?

• Kişide son 3 ay içinde izotretinoin kullanma öyküsü varsa bu tedavi uygulanmaz.

• Hamilelere uygulanmaz.

• Deride aktif enfeksiyonu ve aknesi olanlara uygulanmaz.

3

Karbon peeling

 

Cilt gençleştirme uygulamalarının en başarılı olanlarından biri lazer ile karbon peeling uygulamasıdır. Lazer ile yapılan karbon peeling işlemi seanslar halinde belli periyotlar ile uygulanan ve çeşitli cilt problemlerinin tedavi edildiği bir işlemdir.


Karbon Peeling ile Hangi Cilt Problemleri Tedavi Edilebilir?


Karbon peeling ile, - Akne izi - Yaşlanma ve mimik çizgileri, ince kırışıklıklar - Geniş gözenekler - Cilt rengindeki solgun görüntü - Ölü derinin genç deriyi örtmesi ve estetik görüntüyü gölgelemesi gibi problemler tedavi edilebilir.


Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Söz konusu tedavi, karbon losyonu ve lazer cihazı yardımı ile uygulanır. Özel içeriğe sahip olan karbon sıvısı uygulama alanına sürülür. Karbonun sürülmesinden sonra bir süre sıvının cilt üzerinde kuruması ve maske halini alması beklenir. Karbon kuruduktan sonra üzerinden lazer atışları yapılır. Lazer ile uygulama alanı problem derecesine göre en az 2 tur taranır. İlk turda lazer ile genel bir tarama yapılır. 2. turda ise karbon lazer tarafından yakılır. Bu yakma esnasında karbonu yakarak beraberine alan lazer ışınları deri altına iner ve burada bir tedavi başlatır. Bu işlemler mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü tarama sayısı, dozu, lazerin şiddeti ve uygulama şekli tedavi başarısı açısından oldukça önemlidir. Bu ayarlamalar ise ancak doktor tarafından yapılabilmektedir.


Karbon Peeling Nasıl Etki Eder?

Söz konusu işlem lazer ve karbon etkisinin kombine edilmesi ile ortak bir etkileşim sonucunda başarı gösterir. Karbon cilt altında tedavi etme ve cilt problemlerini engelleme gücüne sahiptir. Lazer ise ısısı ile deride belirli bir dereceye kadar deforme yaratarak derinin iyileştirme mekanizmasını harekete geçirme özelliğine sahiptir. Lazer deri altına inerken karbonuda hızı ile deri altına iter ve hem deri üzerinden hem de altından tedaviye başlama fırsatı bulan karbon daha hızlı çalışır ve cilt gençleştirme başlar. Lazer ile karbon peeling kısaca bu şekilde etki eder.


Karbon Peeling Kimlere Uygulanabilir?

Söz konusu işlemler, sağlık durumu normal değerlerde olan hamile olmayan ve hormonal değerleri normal seviyede seyreden kişilerde yapılamlıdır. Kısacası lazerin herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacağı kişilerde karbon peeling yapılamlıdır.


Karbon Peeling Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Bu işlem cilt problemi ve yaşalanmasına bağlı olarak uygulanır. Buna bağlı olarak seans sayısı belirlenir. Seans sayısını etkileyen diğer unsur ise cildin tedaviye verdiği yanıttır. Söz konusu işlemde problemsiz denecek kadar az problemi olan ciltlerde seans sayısı 2 – 3'tür.


Karbon Peeling Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Karbon peeling, etkisi ilerleyen seanslarda belli olmaya başlar. Bu nedenle de ilk seans ve etkisi görülmelidir. Son seansı takiben 5 gün içinde nihayi sonuçlar gözlenir.


Lazer ile Karbon Peeling Fiyatları Nedir?

Lazer ile karbon peeling fiyatları, seans sayısına göre değişmektedir. Bu nedenle kontroller ile tedavi planı netleştirilmelidir. Fiyat bilgisi ve randevu için kliniğimizi arayarak bilgi edinebilirsiniz.4

Tırnak Mantarı

Çeşitli mantarların el veya ayak tırnaklarında yerleşerek yaptığı, toplumda çok sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Etkilenen tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği, şekil bozukluğu, tırnak altında boşalma veya tırnağın etten ayrılması gibi değişikliklere sebep olur.


Tırnak mantarının sebepler nelerdir?

Tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Sıklıkla hiçbir sistemik hastalık olmadan direkt bulaşma sonucu ortaya çıkar. Şeker hastalığı, dolaşım bozuklukları, yaşlılık, yetersiz hijyen, aşırı terleme ve nemli ortam oluşumunu kolaylaştıran faktörlerdir.


Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Tırnak mantarının asıl tedavisi sürme veya ağızdan alınan ilaçlarla yapılmaktadır. Ancak son yıllarda ilaç tedavilerinin çok uzun sürmesi ve çeşitli yan etkilerin görülmesi dolayısıyla alternatif olarak lazer sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla en sık kullanılan lazer Nd:yag lazerlerdir.


Lazerler tırnak mantarına nasıl etki eder?

Nd:YAG lazer dokunun içine 3-5 mm derinliğe ulaşarak doku ısısını 60 0C' ye kadar yükseltebilmektedir. Mantarların büyük çoğunluğu 50 0C'den yüksek ısılarda yok olmaktadır. Lazer ışığının dokuda yarattığı ısı ile tırnakta yaşayan mantarlar yok edilir. Böylece zamanla tırnak dibinden sağlıklı ve normal tırnak uzaması sağlanır.


Lazerle tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

Lazer 3-4 hafta aralıklarla toplam 4-6 seans uygulanır. İşlem 5-10 dakika sürmektedir. Uygulama sırasında hafif bir ısınma hissi dışında herhangi bir ağrı veya acı duyulmaz. İlk uygulamadan 3 ay sonra iyileşme görülmeye başlar. İyileştirici etkisi 6. aya kadar devam eder.


Lazerle tırnak mantarı tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Ağızdan alınan mantar haplarını kullanması sakıncalı olan hastalarda tercih edilebilir.
 • Tek bir tırnağın etkilendiği durumlarda uygulama kolaylığı sağlar.
 • Yaşlılarda ve çocuklarda güvenilirdir.
 • Emzirme dönemi, karaciğer hastalığı vb ilaç kullanılamayan durumlarda güvenlidir.

 
5

Ameliyatsız Göz Kapağı (Plexr Plasma)

 

Plazma Enerjisi ile Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği ve Cilt Gençleştirme

Cilt yüzeyine etki ederek hızlı bir şekilde yenileme sağlayan bu yöntem ile başta alt ve üst göz kapağı kırışıklıkları olmak üzere pek çok durumda ameliyata gerek olmadan cildi gençleştirmek mümkün olmaktadır. Plazma enerjisi, çoğunlukla tek bir seanslık uygulama ile istenilen sonuçlara ulaşılmasına katkıda bulunmakta, nadiren tekrarı gerekmektedir.


Plazma enerjisi tedavisi nedir?

Uygulamanın yapıldığı bölgede gaz halinde bulunan su buharı ve azot, yüksek enerji ile plazma enerjisine dönüştürülür. Bu enerji ile cilt üzerindeki lezyon buharlaştırılarak problemli dokular yok edilirken, yeni doku oluşum süreci de başlatılır. Plazma enerjisinin havada var olan gazları kullanarak etkili olduğunu söylemek mümkündür. Uygulama esnasında kanama ve ağrı olmayışı önemli avantajdır. Bölgesel olarak ciltte sıkılaşma, fazla deriden kurtularak toparlanma meydana gelmektedir.


Nasıl uygulanır?

Plazma enerjisi ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulaması öncesi herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Doğrudan randevunuza gelebilirsiniz. İlk olarak uyuşturucu krem uygulanır ve 30–45 dakika sonra işlem yapılır. Her bir göz kapağına yarım saatlik bir uygulama yeterlidir. Uygulamadan sonra küçük kabuklu bir görünüm oluşur, bu görünüm yaraya sürülebilir fondöten ve güneş koruyucu kremler ile kapatılmalıdır. Kabuklu görünüm 4–10 gün arasında ortadan kalkar ve iyileşme sürecinizin tamamlanması sayesinde gündelik toplumsal yaşamınıza dönersiniz. Bu dönemde hassas sabunlar ile yüzünüzü yıkamanız ve duşta bebek şampuanlarını kullanmanız önerilir.


Kullanım alanları nelerdir?
 • Üst-alt göz kapağı kırışıklıkları
 • Göz çevresi, kaz ayakları
 • Dudak üstünde oluşan çizgi ve kırışıklıklar
 • Kulak önü kırışıklıkları
 • Aktif akne ve akne skarları
 • Cillten kabarık lezyonlar (et benleri, siğiller)
 • Lekeler (Güneş, hamilelik ve yaşlılık lekeleri)
 • Ergenlik ve doğum sonrası çatlakları
 • Yara ve ameliyat kesi izleri
 • Boyun ve karın çevresi kırışıklıklar, sarkmalar.

Kimlere uygulanabilir?

Kadın-erkek tüm yaş gruplarına, tüm cilt tiplerine her mevsimde uygulanabilir.


Kaç seans uygulanır?

Tek uygulamada hedeflenen sonuçlara ulaşılır. Ancak gerekli durumlarda 2. veya 3. seanslar planlanabilir.


Avantajları nelerdir?
 • Uygulama kısa süreli ve kolay olup anestezik krem ile yapılmaktadır.
 • Pansuman gerektirmez.
 • Uygulama yapılan bölgede yenilenme etkisi artarak devam eder.
 • Kıl köklerini, kılcal damarları, yağ ve sinir dokularını etkilemez.
 • Enfeksiyon ve skar riski yoktur.
 • İyileşme sürecinde hastanın güneşten koruma faktörü içeren likit bir fondöten kullanması yeterlidir.

6

Lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak için kullandığınız epilasyon aletlerinden, tıraş olmaktan, cımbızla uğraşmaktan veya ağda acısını çekmekten sıkıldıysanız, lazer epilasyon sizin için denemeniz gereken bir çözüm olabilir. Lazer epilasyon, ülkemizde oldukça sıklıkla başvurulan ve başarıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinden biridir. Gerçek anlamda lazer epilasyonun çalışma yöntemi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yok edilmesi prensibine dayanır. 1990 senesinde uygulanmaya başlamıştır ama son senelerde özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem fiyatları ucuzlamıştır, hem de daha acısız, ağrısız bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle lazer epilasyon cihazlarının nasıl çalıştığı hakkında kısa bir tanım yapmak isteriz. Basitçe anlatmak gerekirse, bir cilt uzmanı elle kontrol edilen lazer cihazı ile cildinize lazer enerjisi gönderir. Bu enerji cildinizden tüy köklerinize ulaşır ve enerjiyi absorbe eden kökler, tüy uzatmak konusundaki işlevini kaybeder. Kullanılan lazer sadece o anda uzayan tüylerinize etki edebilir bu sebeple de birkaç seans gerekebilir 100% sonuç almak için. İyi bir sonuç için ortalamada 4-5 seansa gideceksiniz gibi düşünmelisiniz.

Birkaç farklı lazer cinsi bulunmaktadır bu tedavide kullanılan. En yaygın olanlar ise Alexandrite ve Diode lazerdir. Alexandrite, cildin altında bulunan tüy köklerine yoğun bir şekilde etki ederek tüylerin uzamasını engeller. Diode ise genel manada aynı şekilde çalışsa da daha uzun dalga boyu lazer enerjisi kullanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde koyu cilt rengi olanlarda lazer epilasyon için avantaj sağlamaktadır. Lazer ile birlikte darbe ışık teknolojisi de epilasyon için kullanılan farklı bir metoddur. Lazer ile aynı mantıkta çalışırlar ama lazer enerjisi yerine ışık enerjisi kullanırlar.

Önemle belirtmek isteriz ki lazer epilasyon he zaman kalıcı tüysüzlük sağlamayabilir. Tedavi olan kişilerin 90% tüylerden kurtulmayı umması daha olasıdır, çok açık renkli tüylerde başarı yakalanması için birkaç seans gerekebilir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Hangi Ciltler İçin Uygundur?

Lazer epilasyon, cımbız, ağda, normal epilasyon gibi diğer yöntemlere göre daha çekici olsa da, herkes için uygun olmayabilir. Örneğin çok koyu cilt rengi olan kişiler için lazer doğru bir yöntem değildir. Bunun sebebi koyu ciltlerin, lazer enerjisini absorbe etmesi ve sonucunda ortaya çıkabilecek yan etkilerin artmasından kaynaklanmalıdır. Teknoloji gün geçtikçe gelişse de, koyu tenli kişiler, açık tenlilere göre daha fazla lazer epilasyon seansına katılmak zorunda kalmaktadırlar. Çok açık renkli tüylere sahip kişilerde de tüylerdeki melanin eksikliği sebebi ile lazer epilasyon tam etki vermeyebilir. Lazer epilasyon için en uygun kişiler, açık tenli ve koyu renk tüylü kişilerdir.

Lazer Epilasyon Tedavisi Acı Verecek mi?

Açık söylemek gerekirse, orta seviyede, tolare edilebilir düzeyde bir acı hissedeceksiniz tedavi süresince. Cildiniz fazladan hassas değilse lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Burada unutmadan belirtmek isteriz ki tedavi sonrasındaki birkaç gün cildiniz fazla hassas olabilir ve ağrı yapabilir, bu konuda klinikten yardım alabilirsiniz. Olası şişlik ve kızarıklıklar için sadece buz ile ağrıyı dindirmek yeterli olabilir. Son olarak minimumda 2 gün güneş ışığından uzak durmanız gerektiğini de belirtmek isteriz.

Lazer Epilasyonun Avantajları ve Dezavantajları

Her medikal tedavide olduğu gibi lazer epilasyonun da artıları ve eksileri bulunmaktadır. Avantajlarının en önemlileri, uzun süreli ve kalıcı bir tedavi olmasıdır. Tüyleriniz tekrar çıksa bile minimum oranda ve çok açık renkli olarak uzayacaktır. Bu tedavi aynı zamanda bacak, göğüs veya sırt gibi geniş alana yayılmış tüyler için oldukça başarılıdır.

Dezavantajlardan bahsedecek olursak, bu tedavi onyıllardır yapılmadığı için, henüz örneğin 50 sene sonunda bir yan etkisi ile karşılaşıp karşılaşmayacağımız hakkında bir bilgi birikimi bulunmamaktadır. Aynı zamanda yanlış uygulandığı durumlarda lazer epilasyon ciltte hafif yanıklara ve cilt bozulmalarına da yol açabilmektedir. (doğru kliniğin seçimi burada büyük önem arz etmektedir) Son olarak bu tedavinin sizin cildinizde kaç seansta işe yarayacağını kimse garanti edemez. Bazı kişiler için 4-5 seans yetecekken, bazı ciltlerde daha fazla seansa ihtiyaç duyulur, ki bu da masrafların artmasına yol açacaktır.

 

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım

Tedavisi süresince seans aralarında ve tedavi sonrasında, aksatmadan düzenli cilt bakımını yapanlar için lazer epilasyon çok kolay ve zahmetsiz bir tekniktir. Bakım, hem sonuçlara daha hızlı ulaşılmasında hem de sağlığınızı ve güzel cildinizi korumanız için gereklidir. Size önereceğimiz birkaç tavsiyeye uyduğunuz takdirde tedaviniz balarıyla gerçekleşecek ve tedavi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlardan cildinizi koruyacaksınız.